486dd48143092 k2Historia literatury polskiej zna wielu mistrzów słowa, którzy twórczość swą w całości lub w jakiejś części dedykowali dzieciom i młodzieży. Autorem takich właśnie utworów był Jan Brzechwa. Naprawdę nazywał się Jan Lesman i był bratem stryjecznym Bolesława Leśmiana.

Urodził się 15 sierpnia 1900 r. w Żmerynce, zmarł 2 lipca 1966 r. w Warszawie. Do 1918 r. przebywał w Rosji. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, ogłosił kilka prac z zakresu prawa autorskiego. Do 1939 r. pracował jako adwokat. Lata II wojny światowej spędził w Warszawie.

Brzechwa pisał wiersze od zawsze. Początkowo zamieszczał je w szkolnych gazetkach a potem w prasie. Bohaterką pierwszego wiersza, jaki napisał, była jego siostra Halina. Dostał wtedy od niej pierwsze honorarium autorskie (50 kopiejek) za to, żeby wiersza nikomu nie pokazywał. Zanim stał się sławny jako poeta piszący dla dzieci, pisał piosenki dla dorosłych i teksty do kabaretów literackich "Czarny Kot" i "Morskie Oko". Podpisywał się pod nimi pseudonimem Szer - Szeń.

O twórczości Jana Brzechwy napisano już wiele. Nie ma w Polsce dziecka, które nie słyszałoby o swoim autorze podpisującym się nazwiskiem Brzechwa. On sam powiedział kiedyś, że "ludzie piszący dla dzieci wznoszą lekki malowniczy most, po którym mali czytelnicy chętnie i niepostrzeżenie przechodzą od swoich ukochanych książek do wielkiej poezji, do literatury klasycznej, potem - do dzieł pisarzy współczesnych". Sławę przyniosły mu zbiory wierszy dla dzieci m.in.: "Tańcowała igła z nitką", "Kaczka dziwaczka", "Ptasie plotki", "Na wyspach Bergamutach", "Przygody Pchły Szachrajki", "Opowiedział dzięcioł sowie", a także najbardziej znane "Brzechwa dzieciom" i "Sto bajek". Brzechwa jest także autorem baśni poetyckich m.in. "Przygody rycerza Szaławiły" oraz cyklu opowieści fantastycznych o przygodach Pana Kleksa: "Akademia Pana Kleksa", "Podróże Pana Kleksa" i "Triumf Pana Kleksa".

Pogoda i serdeczny uśmiech, których Brzechwa uczy w swoich utworach, pozwala łatwiej iść przez życie. Jest tajemnicą powodzenia owocującego wznowieniami jego książek, dużą ilością ich scenicznych, radiowych, telewizyjnych i filmowych wersji.

W ciągu długich lat twórczości napisał dla dzieci ponad 50 książek, a zawarte w nich wiersze są pełne humoru.

Za swoją twórczość otrzymywał liczne nagrody i wyróżnienia, ale - jak sam mówił - największą nagrodą dla niego był uśmiech dziecka czytającego jego wiersze.