Text Size

3 października był dla uczniów naszej szkoły dniem edukacji regionalnej. Na zaproszenie Sołtys Ruptawy Pani Doroty Ledwoń wszystkie klasy (w grupach po dwie) pod opieką nauczycieli udały się do Domu Sołeckiego, by uczestniczyć w lekcji regionalizmu. W holu witały nas - ubrane w stroje regionalne - panie z Koła Gospodyń Wiejskich, z Przewodniczącą Panią Dorotą Kowol.

 

 

 

W ramach lekcji uczniowie wysłuchali ciekawej prelekcji Pani Sołtys oraz zwiedzili bogatą wystawę pamiątek z dalekiej i bliższej przeszłości. Wśród nich były m.in. pisma, słowniki, zdjęcia, dokumenty, najstarsze pochodziły z pierwszej połowy XVIII wieku. Z dużym zaciekawieniem uczniowie obejrzeli naczynia i przedmioty codziennego użytku, narzędzia rolnicze, maszyny, aparaty fotograficzne. Ze szczególnym zainteresowaniem zwiedzili muzyczną część ekspozycji, poświęconą starym instrumentom strunowym i klawiszowym. O każdym z eksponatów Pani Sołtys ciekawie opowiadała.

 

Na zakończenie wszyscy zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie, a na drogę powrotną panie z Koła Gospodyń Wiejskich poczęstowały nas pysznym domowym chlebem z masłem lub smalcem, do wyboru.

Serdecznie dziękujemy Pani Sołtys Dorocie Ledwoń i Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za tę niezwykłą lekcję historii oraz za gościnność.

Pani Wicedyrektor dziękujemy za pełnienie roli fotoreportera i upamiętnienie wydarzenia w postaci zdjęć.